לא ייאמן כמה ההורים משפיעים

 

 
זה לא יאמן כמה הורים משפיעים
מיכל יערון ואילת כץ – לעוף פסיכולוגיית ספורט מתקדמת
על השפעת ההורים על הילדים נכתב ונאמר רבות. הורים משפיעים על ילדיהם באופן ישיר ובאופן עקיף. אנו חושבים כי חינוך מוקנה לילדינו דרך מילים ודיבורים, אך מסתבר כי השפעתנו החזקה ביותר היא דרך ההתנהגות והמעשים שלנו. (ראה טיפ - חיקוי או הזדהות)
מעניין לראות כי ההשפעה של ההורים על הילדים אינה סימטרית וכי ההורה המשפיע יותר הוא ההורה בן אותו המין של ילדו.

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Oxford Bulletin of Economics and Statistics ביקשו חוקרים לבדוק כיצד הרגלי עישון מועברים בתוך המשפחה ומצאו כי בבתים שבהם שני ההורים נוכחים, יש רמה משמעותית של העברת הרגלי עישון בין הדורות כשההורה והילד בני אותו מגדר. אבות מעבירים את הרגלי העישון שלהם לבניהם, ולאמהות לבנותיהן. עוד עלה מהמחקר כי ההסתברות המשוערכת שהילד יעשן אם שני ההורים מעשנים היא כ-24 אחוז, אבל ההסתברות יורדת לפחות מ-12 אחוז אם אף אחד מההורים לא מעשן.

במחקר נוסף שפורסם לפני כשנה נמצא כי השמנה של הילד מושפעת מהורה שמן מאותו מין. לילדות לאמהות שמנות היה סיכון גבוה פי עשרה להיות שמנות לעומת השכיחות הרגילה של השמנה בילדות. אצל אבות שמנים היה הסיכוי לילדים שמנים גבוה פי שישה. בשני המצבים לא היה קשר משמעותי בין השמנת ההורה לבין השמנת הילד מהמין השני.

הדבר המעניין במחקרים הנוכחיים איננה רק השפעת הבית אלא השפעת ההורה בן אותו המין. המחקרים מחדדים את תהליכי הלמידה הנעשים בין אבות לבנים ובין אמהות לבנות. כלומר, לא רק שיש לנו השפעה חזקה על ילדינו אלא יתרה מכך, אנו מהווים גורם בעל השפעה חזקה על הילדים מהמין שלנו.

מחקרים אלו בסופו של דבר מבהירים כי הנהגותינו כהורים, מאמנים ואנשי חינוך משפיעה על ילדינו וחניכנו באופן משמעותי.

כך למשל, אם נרצה שיעשו ספורט, עלינו בעצמנו לעשות ספורט, ואם נרצה שיאכלו בריא זה באחריותנו. אנו יכולים להטיף ימים כלילות לילדינו איך להתנהג ומה נכון או לא נכון לעשות, אך מסתבר כי למידה משמעותית ביותר מתרחשת ללא מילים, דרך דוגמא אישית. אם אנו רוצים בית בריא וילדים בריאים עלינו בראש ובראשונה לנהוג כך הלכה למעשה (ראה טיפ - אווירה ספורטיבית ובריאה בבית)

חשבו מראש והיו רגישים – ילדיכם לומדים מכם הרבה ובעיקר בני המין שלכם.