ציר הזמן מול ציר האיכות

 

 
ציר הזמן מול ציר האיכות
מיכל יערון, לעוף – פסיכולוגיית ספורט מתקדמת
ורד היא בחורה מקסימה ואינטליגנטית. כמו הרבה נשים בגילה ובמצבה היא רוצה להכיר גבר מושלם ולבנות איתו את חייה. היא יוצאת לדייטים ועושה זאת בנאמנות גדולה לתהליך. חבריה יודעים כי היא רוצה לפגוש מישהו ומפרגנים לה על המאמץ.
בחלק מהמקרים היא חוזרת מהדייטים עם מוכנות להמשיך ולבדוק האם אפשר לייצר קשר משמעותי עם הבחור שיצאה איתו. הרבה פעמים היא מוצאת עצמה כעוסה ומתאכזבת על "קצב" יצירת הקשר מהצד השני. בעיניה של ורד יש רק אפשרות אחת המעידה על רצינות הבחור: הטלפון שלמחרת המפגש. יותר מכך, היא חושבת שחשוב ליצור קשר על בסיס יומי "גם אם לא להיפגש, רק כדי לדבר וליצור הכרות".........

פרוש התנהגות הזולת על ציר הזמן, היא בחירה מעניינת שאנו מפתחים כדי להתמודד עם אי נוחות וחוסר ודאות. משום מה אנו בוחרים בציר הזמן כאינדיקאטור המעיד על דברים רבים ועמוקים, הרבה יותר מאשר זמן. אנו רואים בו מדד לרצינות ואכפתיות, אמון ודאגה, ושוכחים פעמים רבות כי הוא רק, זמן! זמן הוא דבר כללי ומופשט ואפשר להתייחס אליו בדרכים רבות. עקרונית, הוא ביטוי המתאר מידת המשך או הפער בין שני מצבים או אירועים. זמן נמדד בצורה אובייקטיבית אך חוויית הזמן היא סובייקטיבית. עצם הפיכתו לבעל משמעות סובייקטיבית מחדדת את העובדה כי המשמעויות שינתנו לו על ידי אנשים שונים תהינה שונות. הווה אומר, ורד מתייחסת אל מדד הזמן כאל מדד שמשקף את הנכונות ומידת העניין של הצד השני בקשר...

מחקרים מראים כי אנשים שונים בדרך בה הם תופסים את הזמן ואת דחיפותו. חווית הזמן שלנו מתארכת או מתקצרת במצבים שונים (דקה של המתנה יכולה להיות ארוכה כנצח בעוד דקה בזמן סרט מעניין עשויה לחלוף כמהירות האור). הדבר נכון גם מבחינה אישיותית ותרבותית.

לדעתי יש פה גם עניין אישיותי. ישנם אנשים שהם יותר איטיים במהותם ("Easy-going") וישנם "מהירים יותר". השונות בתפיסת הזמן יכולה לגרום לאי נוחות בין אנשים בעלי סוגי אישיות שונים בממד דחיפות הזמן. מה שחשוב להדגיש הוא כי השונות בתחושת הדחיפות, מביאה אותנו לתרגם גם מימדים אחרים בעקבות השונות בציר הזמן על אופי והתנהגות הזולת. מי שצריך יותר זמן לעיכול מידע יכול להיתפס אצל המהיר (או המהירה במקרה שלנו) לחסר רצון או אכפתיות, אדישות או אפילו עצלנות.

זה נכון, לעתים אנשים לא ממהרים להתקשר כי פשוט "לא בא להם", אבל לעתים הם עושים זאת כי יש להם צורך להתמודד עם האירועים בצורה שונה משלנו. אין הדבר מוכיח יותר מאשר תפיסת המושג זמן באופן שונה.